Anaokulu Eğitiminin Çocuklarımız İçin Önemi

Anaokulu Nedir

Anaokulu eğitimi, aslında tarihi çok eskilere dayanan bir sistemin günümüze adı değişerek gelmiş bir yapıdır. Bunla kastettiğimiz sübyan mektebi başlığı altında Osmanlı’da yer alan medrese ve eğitim sistemleridir.

Bildiğimiz üzere Osmanlı eğitim sistemi çağlara hükmeden aynı zamanda kıtalara çeşitli alimler gönderen bir yapıya sahipti. Bununla beraber sultanların çocukları özellikle lala adı verilen onların her türlü işlerinden sorumlu kişiler ile eğitim görür aynı zamanda hem fiziksel hemde genel, dini ilimler alırlardı . Bu  günümüze uyarlandığında çocuklarımıza sadece okul öncesi dönem eğitimi verildiğini görebiliriz.

Okul öncesi eğitimden anlayacağımız ilköğretim öncesi çocuklarımızın gidecekleri okula uyum sağlamalarını kolaylaştırma aynı zamanda sosyal olarak topluma karışma mantalitesini yerleştirmektir. Günümüzde gerek devlet gerekse özel kurumlar bu anaokulu projesini uygun bir şekilde yapmaktadır.

Çocuklarımızı Anaokuluna göndermelimiyiz?

Çocuklarımızı Anaokuluna Göndermeli Miyiz?

Günümüz Türkiye’de yaşam standartları her geçen gün değişmekle beraber ailedeki kişilerin de sorumlulukları yer yer ağırlaşmaktadır. Önceki dönemlere baktığımızda kadınlar iş hayatında aktif değilken artık günümüzde bir çok yerlere gelmiş hatta yönetici kadrolarında görev yapan hanımlar mevcuttur.

Bunun bize getirisi olarak çocuklarımızın erken yaşta eğitiminden geri kalmaması aynı zamanda anne sıcaklığından mahrum olmaması için anaokulları bu misyonu sırtlamak üzere harekete geçmiştirler. Yalnız bu bize bir takım sorular getirir, bunlardan birincisi anne sıcaklığı hissetmek için illa anaokulları şart mıdır? İkincisi çocuklarımızı eğitim kapsamında kendimiz belirli bir yaşa kadar yetiştirsek daha iyi olur mu?

Şimdi bunlara şöyle bir baktığımızda ben ilk soru üzerinde durmak istiyorum çünkü bu alanla ilgili fazlasıyla soru almakla beraber çevremden buna yönelik düşünceleri de araştırıyorum. Özellikle 2000 ve 2000 yılından sonra dünyaya gelmiş olan çocukların aileleri araştırmalara göre onları anaokuluna daha çok gönderiyor, bunun nedeni olarak iş hayatındaki bölümün ailenin her ferdine indirgenmiş olmasını söyleyebiliriz.

Anaokulu Tercihi

Çoğu anne doğum yaptıktan sonra işlerine ara vererek çocukları ile zaman geçirmeyi tercih ederler fakat belirli bir yaşa geldikleri zaman ya böyle devam etmeleri ya da işlerine geri dönerek anaokulu tercihi yapmaları gerekir. İşte bu noktada ailevi unsurlar temas eder , anneanneler, babaanneler, dedeler torunlarını sevmek ve onlara gereken eğitimi vermek için can atarlar. İşte bizim burada seçim yapmamız gerekir.

Elbette aile her şeyden önce gelir fakat günümüzde anaokulları öyle bir seviyeye geldi ki inanın aileden farkı kalmayacak derecede yardımsever eğitimcilerin yuvası haline geldi.

Ben anaokulu eğitimi almış bir birey olarak sizlere bunu tavsiye ederim, eğer çocuğunuz doğuştan itibaren kendi içine fazlasıyla kapanık ve iletişim kurma konusunda sizlerle de sıkıntı yaşıyorsa bunu en güzel tedavi edebilecek yer anaokulu ve toplumun kendi içine yapılan maceralardır.

Elbette çocuklarımız bizler için dünyanın en değerli varlıklarıdır fakat size gerçekten tüm içtenliğimle söylerim ki onların iyi bir yere gelmesi ancak ve ancak sağlam bir eğitim ile gerçekleşir. Gelin biz çocuklarımızı eğitimin ellerine teslim edelim ve unutmayalım; hakiki öğrenci bilinenin içinden bilinmeyeni geliştirmeyi öğrenir ve ustaya yaklaşır…

Bir Yorum Yazın